2019
Kultur i Juli:
Berit Olanders Gunilla Olsson Robert Enckell Folk utan dräkt Karin Hans-Ers Joakim Simonsson Dan Fägerquist och Kråkorkestern
2018
Kultur i Juli:
Gunilla Olsson Ritva Saloranta Karin Eklund Naiskoor Domina Visgruppen Triol Emelie Enckell Kurt Skogberg Roger Fagerholm
Bocksläpp:
Smilla och Anders Påvall Karin Erlandsson Kicki Alberius Forsman Ann-Britt Eriksson Bo Ahlnäs Barbro Sundback Triolen Tidens Brus Geta FBK och andra bockbyggare Elever och föräldrar i Geta skola
2017
Kultur i Juli:
Robert Enckell Ika och Pigge Svenskberg HARP ( Hanna Navier, Andreas Persson, Rasmus Holmberg och Pål Norman
Finland 100-år:
Conny Andersson Christoffer Isaksson Tidens Brus Eva Johansson
Bocksläpp med kulturigheter:
Karin Erlandsson Kurt Skogberg Familjen Himmelstrand Geta FBK och andra bockbyggare Elever och föräldrar i Geta skola
2016
Kultur i Juli:
Many a Mickle Monica Söderberg Mats Jerrolf Jenny Carlstedt Marcus Boman
Bocksläpp och kulturigheter:
Sonja Nordensvan Kjell Frisk Iarnrod Elever och sångare från Bel Canto Geta FBK och andra bockbyggare Elever och föräldrar i Geta skola
2015
Kultur i Juli:
Anna Cornish Pete Truin Maria Lindström Noratrion Katarina Gäddnäs 3riksson Martin Enckell
Julkultur och bocksläpp i världsmästarklass:
Inger Skogberg Ulla Boman Mats Adamczak Familjen Himmelstrand Elspeth Randelin IarnródGeta FBK och andra bockbyggare Elever och föräldrar i Geta skola
2014
Anders Westerlund Iarnród Tidens Brus Kurt Skogberg Inger Skogberg Moa Killander Elin Lyth Pierre Ström Frida Josefin Österberg Patrik Komorovski Eva Johansson Anna Maris Kurt Öberg Katarina Mazetti Adalsteinn Asberg Sigurdsson Thorgerdur Asa Adalsteinsdottir
2013
Tia Itkonen Cina Mon Monica Törnell Alexander Enckell Kari Yli-Havunen Tua Forsström Katarina Gäddnäs Kim & Marianne Martin Enckell Greta Sundström Ray Cooper Ralf Carlsson Tobbe Ljunglöf Malin Foxdal Johan Lindbom Magnus Zetterlund Elin & Lucas
2012
Tiina Tahvanainen Tia Itkonen Inger Skogberg Conny Andersson Britt-Marie Aakula Kim & Marianne Henrik Hulden Peter Hägerstrand Ola Sandström Oliva Bergdahl Marie Johansson Filip Karlström Ida Kronholm Anna Döbling Martin Östergren
2011
Lucas Grönvall Elin Häggblom Oscar Danielson Linn Sundblom Carl Fredrik Tohver Adrian Frisk Patrik Komorowski Katarina Gäddnäs Steen Svanholm Nicklas Lantz Susanne Ringell, Andreas Nyberg Mullin Mallin Anders Larson
2010
Monica Söderberg Bo Hansson Magnus Marcks Noratrion Tidens Brus Helena Flöjt, Jenny M Jensen, Tom Gardberg Wesley Koivumäki Karl-Erik Bergman Cletus Nelson Nwandike Gina van Dam Martina Moliis-Mellberg Linnea Tillema Esbjörn Hazelius & Johan Hedin
2009
Martin Enckell Andreas Persson Bengt Berg Birgitta Boucht Johanna Grussner Emil Jensen Lukas Stark och bruksorkestern Sanna Tahvanainen Erik Winqvist Simon Forsman
2008
Frida Andersson Lars Demian Krusbär Fred Forsell Emelie Enckell Lars-Åke Andersson Ulf Nyback Erik Andersson Oskar Arfwidsson Jon Lindeman
2007
Barbro Andersson Heidi von Wright Sebastian Johans Johnny Ahlström Guy Karlsson Pär Sörman (J)ordbrukaren Ingolf Strand Anna Döbling Solja Krapu.
2006
Claes Andersson Bodil Lindfors Liz Lindwall Fredrik Erlandsson Stefan Sundström Skrå Kim & Marianne Karl-Erik Bergman Lill-Britt Siv Hawkey Franzén
2005
Ingen festival
2004
Karin Liungman Jan Hammarlund Ivan Dittmer Nilla Hansson Christer Karlberg Jörgen Mattlar Kim & Marianne
2003
Stäni Steinbock Martina Harms Henrik Wickström Johanna Grüssner Brazilian Jazz Quartet Kim & Marianne Karl-Erik Bergman Öbarna
2002
Mikael Fröjdö Niklas Nykvist Sanna Tahvanainen Catharina Gripenberg Vladimir Shafranov Ulvens döttrar Felicia Enckell Emily Johnson Hanna Navier Pontus Åkerholm Peter Lundblad Sam Bengtsson Skärgårdens Visturné
2001
Stäni Steinbock Lita Gustafsson Bertil Andersson Thomas Lundin Ewa Lindahl Birger Björnerstedt Britt-Marie Aakula Anni Gottberg Kim & Marianne Hugbards Ulf Nyback Karl-Erik Bergman Eivor Lindström Karin Eklund Stefan Demert
2000
Monica Andersson Annasara Svanteson Hans Blomdahl Jörgen Berglund Kim & Marianne Karl-Erik Bergman Barbara Helsingius Ivan Dittmer
1999
Monica Söderberg Martin Bondeman Ulf Weman Lajos, Virva och Richard Garam Anna S. Björnsdottir Karl-Erik Bergman Kim & Marianne Per Sandvik Stig Adolfsen Monica Anderson Åke Hillström Sten Öhman
1998
Ove Engström Bengt Enqvist Tobbe & Janne Kjell Andersén Karl-Erik Bergman Kim & Marianne Titti Sjöblom Ehrling Eliasson
1997
Bror Rönnholm Kim & Marianne Dan Karlström Henrik Wickström ”Gunnarsklint” – skådespelare från Geta Karl-Erik Bergman Göte Sundberg Thorstein Bergman
1996
Robert Enckell Ulf Nyback Anthony Johnson Kim & Marianne A Austrvega Maria Lindström Jan-Olof Andersson
1995
Gunvor Javén Sundskärs musiksällskap Täby Sockenkvartett Kjell Andersén Karl-Erik Bergman Åke Grandell Nilla Hansson Kim & Marianne
1994
Kim & Marianne Kent Danielsson Karl-Erik Bergman Göran Andersson Kjell Andersén Anna Pálina Arnadottir Adalsteinn Asberg Sigurdsson